Leia endale lähim abi või teenusepakkuja pin icon Vaata kaarti

Kes on omastehooldaja, mida ta teeb? 
Ta tõstab, kannab, peseb, riietab, söödab, joodab. 
Rahmeldab päeval, valvab öösel. Ta nutab, palvetab, naerab, laulab. 
Ta väsib, toriseb, käsutab, kuid ennekõike ta armastab. 
Ta on inimene. 

Lähedase või pereliikme hooldamise vajadus võib tekkida ootamatult. 

Tihti jäävad pered teadmatusse, kuidas kodustes tingimustes hooldust vajavat lähedast aidata. Põetamine on nii füüsiliselt kui vaimselt raske töö, milleks tihtipeale pereliikmed valmis ei ole. 

Füüsilise koormuse vähendamiseks saab kasutada abivahendeid. Võimalikult palju proovida kaasata hooldatavat ennast, mida rohkem teda aktiveerida, seda kergem on hooldamine. 

Hooldatava eest ei tohiks ära teha asju, mida ta vähegi ise suudab teha. 

Las ta sööb ise, mis sellest, et toitu pudeneb maha ja aega läheb kauem. Varusta hooldatav söögiriistadega, mida ta on võimeline ise kasutama. 

Voodisse saab paigaldada nöörid ja kangid, mille abil ta saab ennast ise istuli tõmmata. Lihaste treenimine mõjub hooldatavale hästi. 

iconHooldatava enesetunne ja ­väärikus säilivad, kui ta saab põhiliste toimingutega raskendatult, kuid siiski iseseisvalt hakkama.

Mõnes linnas viiakse läbi koolituskursusi pereliikmetest hooldajatele. 

Külasta neid kursusi kindlasti. Sealt saad asjakohast teavet, tuge ning võimaluse suhelda inimestega, kellel on sarnased mured. Koduhooldusel olevale inimesele ja tema pereliikmetele võivad muret valmistada ka liikumine ja transport. 

Kodud on ehitatud vaid noorte ja tervete inimeste vajadusi silmas pidades. Ratastooliga liikumine on seal sageli raskendatud. Inimene ei saa ilma abita välja jalutama. Perel ei pruugi olla transpordivahendit hooldatava arsti juurde või taastusravile viimiseks. 

Võta abi saamiseks kindlasti ühendust oma piirkonna sotsiaaltöötajaga ja uuri, milliseid teenuseid kohalik omavalitsus pakub.

Kohalike omavalitsuse kontaktid.

Omaste hooldusest, nüanssidest, nõuannetest loe omastehooldaja käsiraamatust.

Koolitusi, nõustamist, igakülgset abi pakub Eesti Omastehooldus